Zaznacz stronę
Czarter jachtu – 10 porad jak bezproblemowo wyczarterować jacht

Czarter jachtu – 10 porad jak bezproblemowo wyczarterować jacht

Urlop na pokładzie jachtu – kiedyś przyjemność dostępna tylko dla nielicznych wybrańców, dzisiaj staje się coraz bardziej popularną formą spędzania wolnego czasu. Aby zaznawać rozkoszy żeglowania, poznawać nowych ludzi i nowe miejsca, napawać się słońcem, morską bryzą i pięknem przyrody, wcale nie trzeba być właścicielem jednostki pływającej, można ją wyczarterować. Jednak zanim zdecydujemy się na jakikolwiek czarter jachtów, warto zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii.

1. Przede wszystkim należy precyzyjnie określić datę i miejsce planowanego rejsu oraz liczbę uczestników i ustalić, jakim budżetem dysponujemy.

2. Następnie trzeba dokonać wyboru łodzi. Wiele zależy nie tylko od naszych umiejętności, ale i od charakteru rejsu, jeśli na przykład mają to być rodzinne wakacje, dobrym wyborem będzie houseboat, dom na wodzie, łódź motorowa łatwa do sterowania, bezpieczna i wygodna. Jeśli jesteśmy nowicjuszami w dziedzinie żeglarstwa, raczej nie decydujmy się na duży jacht, którego prowadzenie wymaga sporo umiejętności całej załogi.

3. Z wyborem łodzi wiąże się następna kwestia – kompetencje i umiejętności załogi. Jeśli nie mamy odpowiedniej osoby czy osób, zdecydowanie bezpieczniejsze będzie wynajęcie jachtu z załogą lub co najmniej z doświadczonym skipperem.

4. Następny etap to wyszukanie odpowiedniej jednostki. Możemy to zrobić osobiście, wertując oferty armatorów lub firm pośredniczących w czarterze, bądź też skorzystać z dostępnych w internecie wyszukiwarek. Istnieje też mniej oficjalna, ale bardzo rozpowszechniona metoda „poczty pantoflowej”. Rekomendacje znajomych wiele osób traktuje jako najbardziej wiarygodne źródło informacji.

5. Po dokonaniu wyboru, a przed podpisaniem umowy, trzeba sprawdzić dokumenty jachtu, rejestrację, uprawnienia, polisę ubezpieczeniową, wyposażenie.

6. Podpisując umowę należy obowiązkowo dokładnie ją przeczytać, zwracając między innymi uwagę na czas i warunki zdania jachtu.

7. Bardzo ważną kwestią jest ubezpieczenie. Chodzi o takie szczegóły, jak wysokość OC I AC, wysokość kaucji i ewentualne jej ubezpieczenie.

8. Kolejny etap to odbiór jachtu w dniu rozpoczęcia czarteru. Z oczywistych względów nie możemy niczego tutaj zaniedbać, wręcz przeciwnie, dokładnie sprawdzić napęd, ożaglowanie, wszystkie urządzenia, wyposażenie – nawigacyjne, ratunkowe, mieszkalne, zwracajmy uwagę na wszelkie uszkodzenia i braki, w przeciwnym wypadku nasz kaucja przepadnie.

9. W trakcie rejsu, aby uniknąć potencjalnych nieprzyjemnych konsekwencji, należy ścisłe przestrzegać przepisów, w tym także dotyczących ochrony środowiska. Nie wolno na przykład używać detergentów, aby nie zatruwać wody.

10. W razie awarii podczas czarteru należy jak najszybciej powiadomić armatora i powstrzymać się od samodzielnych prób jej usunięcia bez konsultacji.

Fot: Ross Collicutt (@Flickr, lic. Creative Commons)

Mrągowo

mragowoCzy miasto może stać się atrakcyjnym celem wycieczki? Czy miejskie atrakcje mogą uprzyjemnić czas tym, którzy postanowili wybrać się na Mazury i tam spędzić wczasy w ciszy i spokoju? Mrągowo jest jednym z tych miast, które z pewnością zasługują na uwagę. To ciekawe miasto otoczone jeziorami może się pochwalić wspaniałym otoczeniem. Tak atrakcyjne dla turystów Pojezierze Mrągowskie pewnością zasługuje na uwagę, a i samo Mrągowo ma się czym pochwalić. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wizyty w tym mieście? (więcej…)

Jachtem po Bałtyku

Morze Bałtyckie

Fot: Eric Sehr (Flickr, lic. Creative Commons)

Rejs po Morzu Bałtyckim, akwenie dosyć kapryśnym, dostarcza z pewnością mnóstwa atrakcji i to nie tylko początkującym żeglarzom. To przede wszystkim możliwość podziwiania polskich i innych, bardzo pięknych wybrzeży, malowniczych krajobrazów i urokliwej przyrody. To dobre warunki żeglarskie i okazja z jednej strony do przeżycia wielu przygód, z drugiej do napawania się ciszą i ukojeniem.

Nawet jeśli nie mamy własnej jednostki pływającej, nie stanowi to żadnej przeszkody. Jacht można przecież wyczarterować, a coraz liczniejsze firmy oferujące tego rodzaju usługi dają gwarancję udanego rejsu i dobrze spędzonego urlopu. Oczywiście do samodzielnego rejsu po morskim akwenie potrzebne są stosowne uprawnienia, ale i na to jest rada. W przypadku, gdy nie posiadamy odpowiednich uprawnień do prowadzenia łodzi żaglowej czy motorowej na obszarze morskim lub też nasze umiejętności nie są dostateczne, zawsze możemy skorzystać z usług współpracujących z reguły z firmą czarterującą doświadczonych skipperów.
(więcej…)

Jachty to nie wszystko. Jak spędzić wolny czas w Giżycku?

Giżycko

Fot: Leszek Kozlowski (Flickr, lic. Creative Commons)

Choć główną atrakcją Giżycka są jachty, nie brakuje tu również innych rozrywek. Oto, gdzie warto wybrać się w wolnej chwili w Giżycku.

Jeśli ktoś miałby ochotę zamienić wycieczki wodne na wycieczki lądowe, warto wybrać się na eskapadę jednośladem. Atrakcyjnych tras rowerowych, które zahaczają o wiele ciekawych zakątków, zdecydowanie tutaj nie brak. W trakcie ich odbywania natkniemy się zarówno na intrygujące zabytki, jak i urzekające rezerwaty przyrody. Malownicze tereny Mazurskiego Parku Krajobrazowego, pośród których rozpościerają się piękne jeziora i bujne lasy, zadowolą każdego żądnego wrażeń turystę. Jeśli nie chcemy przemierzać ich na rowerze, możemy wybrać się na wycieczkę pieszą.
(więcej…)

Mikołajki – idealne miejsce na aktywny wypoczynek

Mikołajki

Fot: Marcin Górny (Flickr, lic. Creative Commons)

Szukając po mapie najatrakcyjniejszych miejscowości rekreacyjnych w Polsce nie sposób nie zwrócić uwagi na Mikołajki – ta mała, ale jednocześnie niezwykle ciekawa mazurska miejscowość to idealna lokalizacja na urlop dla każdego miłośnika aktywnego spędzania wolnego czasu.

Choć Mikołajki to miejscowość niewielka, obfituje w atrakcje, które skutecznie przyciągają do siebie fanów żeglarstwa i innych sportów wodnych oraz osoby lubiące obcować z niezniszczoną przez cywilizację naturą. Nie brakuje w okolicach Mikołajek wspaniałego rezerwatu przyrody – Jezioro Łuknajno, w którym spotkać można wiele ciekawych okazów fauny i flory. W odległości około 10 km znajdziemy kolejny intrygujący rezerwat przyrody – Krutynia Dolna. Obydwa te miejsca są zresztą tyko małymi częściami znacznie rozleglejszego, kuszącego frapującymi zakamarkami i pięknymi widokami Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Jego przemierzanie drogą wodną, na rowerze lub na pieszo to prawdziwa gratka dla każdego fana aktywnego relaksu.
(więcej…)

Na żagle do Chorwacji – jak wyczarterować jacht?

Chorwacja

Fot: Marko D (Flickr, lic. Creative Commons)

Żeglowanie to obecnie bardzo popularny sposób aktywnego wypoczynku, zaś Chorwacja, ze swoim urokliwym krajobrazem, bogatą historią i mnóstwem interesujących zabytków, jest jednym z najczęściej odwiedzanych zakątków Europy. Do tego dochodzą jeszcze idealne warunki do żeglugi, nic więc dziwnego, że jachting po Adriatyku, z jego malowniczymi wyspami i zatokami, przepiękną przyrodą i sprzyjającą aurą, cieszy się coraz większym uznaniem tysięcy turystów, w tym zapalonych miłośników żeglarstwa.

Chorwacja i Morze Adriatyckie to prawdziwy raj dla tych, którzy marzą o spędzeniu urlopu na łodzi, świetne miejsce na indywidualny wypoczynek pełen wrażeń i przygód oraz wakacje dla całej rodziny. To nie tylko pasjonująca wodna wędrówka, ale także możliwość kąpieli w nieprawdopodobnie błękitnym morzu, opalania na uroczych piaszczystych plażach, podziwiania z pokładu jachtu pięknych archipelagów i klifów, a na lądzie zwiedzania parków narodowych i innych przyrodniczych zakątków oraz zabytków pozostałych po dorobku dawnych kultur, bizantyjskiej, włoskiej, francuskiej, austro-węgierskiej.
(więcej…)