Zaznacz stronę
Czarter jachtu – 10 porad jak bezproblemowo wyczarterować jacht

Czarter jachtu – 10 porad jak bezproblemowo wyczarterować jacht

Urlop na pokładzie jachtu – kiedyś przyjemność dostępna tylko dla nielicznych wybrańców, dzisiaj staje się coraz bardziej popularną formą spędzania wolnego czasu. Aby zaznawać rozkoszy żeglowania, poznawać nowych ludzi i nowe miejsca, napawać się słońcem, morską bryzą i pięknem przyrody, wcale nie trzeba być właścicielem jednostki pływającej, można ją wyczarterować. Jednak zanim zdecydujemy się na jakikolwiek czarter jachtów, warto zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii.

1. Przede wszystkim należy precyzyjnie określić datę i miejsce planowanego rejsu oraz liczbę uczestników i ustalić, jakim budżetem dysponujemy.

2. Następnie trzeba dokonać wyboru łodzi. Wiele zależy nie tylko od naszych umiejętności, ale i od charakteru rejsu, jeśli na przykład mają to być rodzinne wakacje, dobrym wyborem będzie houseboat, dom na wodzie, łódź motorowa łatwa do sterowania, bezpieczna i wygodna. Jeśli jesteśmy nowicjuszami w dziedzinie żeglarstwa, raczej nie decydujmy się na duży jacht, którego prowadzenie wymaga sporo umiejętności całej załogi.

3. Z wyborem łodzi wiąże się następna kwestia – kompetencje i umiejętności załogi. Jeśli nie mamy odpowiedniej osoby czy osób, zdecydowanie bezpieczniejsze będzie wynajęcie jachtu z załogą lub co najmniej z doświadczonym skipperem.

4. Następny etap to wyszukanie odpowiedniej jednostki. Możemy to zrobić osobiście, wertując oferty armatorów lub firm pośredniczących w czarterze, bądź też skorzystać z dostępnych w internecie wyszukiwarek. Istnieje też mniej oficjalna, ale bardzo rozpowszechniona metoda „poczty pantoflowej”. Rekomendacje znajomych wiele osób traktuje jako najbardziej wiarygodne źródło informacji.

5. Po dokonaniu wyboru, a przed podpisaniem umowy, trzeba sprawdzić dokumenty jachtu, rejestrację, uprawnienia, polisę ubezpieczeniową, wyposażenie.

6. Podpisując umowę należy obowiązkowo dokładnie ją przeczytać, zwracając między innymi uwagę na czas i warunki zdania jachtu.

7. Bardzo ważną kwestią jest ubezpieczenie. Chodzi o takie szczegóły, jak wysokość OC I AC, wysokość kaucji i ewentualne jej ubezpieczenie.

8. Kolejny etap to odbiór jachtu w dniu rozpoczęcia czarteru. Z oczywistych względów nie możemy niczego tutaj zaniedbać, wręcz przeciwnie, dokładnie sprawdzić napęd, ożaglowanie, wszystkie urządzenia, wyposażenie – nawigacyjne, ratunkowe, mieszkalne, zwracajmy uwagę na wszelkie uszkodzenia i braki, w przeciwnym wypadku nasz kaucja przepadnie.

9. W trakcie rejsu, aby uniknąć potencjalnych nieprzyjemnych konsekwencji, należy ścisłe przestrzegać przepisów, w tym także dotyczących ochrony środowiska. Nie wolno na przykład używać detergentów, aby nie zatruwać wody.

10. W razie awarii podczas czarteru należy jak najszybciej powiadomić armatora i powstrzymać się od samodzielnych prób jej usunięcia bez konsultacji.

Fot: Ross Collicutt (@Flickr, lic. Creative Commons)

Mrągowo

mragowoCzy miasto może stać się atrakcyjnym celem wycieczki? Czy miejskie atrakcje mogą uprzyjemnić czas tym, którzy postanowili wybrać się na Mazury i tam spędzić wczasy w ciszy i spokoju? Mrągowo jest jednym z tych miast, które z pewnością zasługują na uwagę. To ciekawe miasto otoczone jeziorami może się pochwalić wspaniałym otoczeniem. Tak atrakcyjne dla turystów Pojezierze Mrągowskie pewnością zasługuje na uwagę, a i samo Mrągowo ma się czym pochwalić. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wizyty w tym mieście? (więcej…)